همه چیز در مورد گوگل ادموب | بخش اول

اگه برنامه نویس موبایل هستید و از قضا در مورد مدل های درآمدی اپلیکیشن های موبایل هم مطالعه داشتید حتما مدل درآمدی رایگان با تبلیغات هم توجهتون رو به خودش جلب کرده.

در چند سال گذشته برنامه نویسای موبایل در ایران از تبلیغات درون برنامه ای مثل عدد استفاده میکردن. ورود تپسل به بازار رقابت رو جدی تر کرد و باعث شد نمایش تبلیغات بین بازی ها و اپلیکیشن های موبایل رشد چشمگیری داشته باشه.

من آمار دقیقی از میزان درآمد برنامه نویسای ایرانی از سرویس هایی مثل تپسل ندارم، اما با پرس و جو از افرادی که این نوع تبلیغات رو در اپلیکیشن هاشون پیاده سازی کردن کم کم به این نتیجه رسیدم که درآمدشون با توجه به وضعیت ریال جوری نیست که بتونن روش حساب باز کنن.

در این مقاله قصد ندارم سرویس های ایرانی رو در مقابل گوگل ادموب قرار بدم. اون ها هم دارن در حد توانشون به توسعه دهنده ها سرویس میدن و مشکل خاصی هم ندارن.

هدف من اینه که همه تجربیاتی که در استفاده از گوگل ادموب داشتم رو باهاتون به اشتراک بذارم.

با کلی انرژی مثبت میرم سراغ اولین بخش از سری مقاله های همه چیز درباره گوگل ادموب.

تا یادم نرفته بگم که همونطور که میدونید به خاطر تحریم ها ما ایرانی ها نمیتونیم از ادموب درآمد داشته باشیم. اما من راه های دور زدن این تحریم رو با شما به اشتراک میذارم. و اگر بخاید شرکت پرشیاکام میتونه این کار رو برای شما انجام بده.


با یک سری سوال شروع میکنم. و طی این مقاله و مقالات بعدی به همه این سوالات جواب میدم.

۱- گوگل ادموب چیه؟ مزایا و معایبش؟

۲- چطور میتونم یه اکانت واسه خودم بسازم؟

۳- چطور میتونم از طریق گوگل ادموب درآمد دلاری داشته باشم؟

۴- با وجود تحریم ها چطور میتونم درآمدم رو نقد کنم؟

۵- فرمول محاسبه درآمد در گوگل ادموب چیه؟ آشنایی با ECPM

۶- اپ موبایلم رو در گوگل پلی یا اپ استور منتشر کردم. چطور براش نصب بگیرم؟ نحوه ساخت کمپین با گوگل ادموب؟

۷- آیا گوگل ادموب امکان رصد کمپین تبلیغاتی رو در اختیارم میذاره؟

۸- چطور میتونم کمپین تبلیغاتی با اعمال فیلترهای مختلف بسازم؟

۹- چطور از Ad Network های دیگه در کنار گوگل ادموب استفاده کنم؟ آشنایی با Mediation Campaigns

۸- آیا میتونم فیلتر کنم نوع تبلیغاتی رو که در اپ من نمایش داده میشه؟ من بازی ساز هستم و تمایل دارم در بازیم فقط بازی تبلیغ شه !


۱- گوگل ادموب چیه؟ مزایا و معایبش؟

گوگل ادموب (Google Ad mob) یکی از مهم ترین سرویس های گوگل هستش. ۲ کار بسیار مهم انجام میده:

اول این که کمکتون میکنه در اپ یا بازی موبایلیتون تبلیغات ویدیویی یا بنری قرار بدید و ازش کسب درآمد کنید، دوم این که میتونید اپ یا بازی خودتون رو باهاش تبلیغ کنید و براش نصب بگیرید!

هر دو این سرویس هایی که میده جذاب هستن. مثال: تصور کنید که یه بازی نوشتید و میخاید در یه شهر خاص از آمریکا براش نصب بگیرید! یا این که یه اپ برای گوشی های سامسونگ نوشتید و میخاید همه کسایی که در چین گوشی سامسونگ دارن تبلیغ اپ شما رو ببینند !

اما قسمت جذاب ترش 🙂 تصور کنید در اپ یا بازی موبایلتون تبلیغات بنری و ویدیویی گذاشتید و با هر بار مشاهده تبلیغ توسط کاربراتون نزدیک ۱ دلار (البته تحت شرایطی که بعدا میگم) درآمد داشته باشید!

اینایی که گفتم همه قسمت های مثبت و جذاب قضیه هستن اما یه نیم نگاهی هم به نیمه خالی لیوان داشته باشم:(

گوگل ایران رو از لیست کشورهایی که میتونن از خدمات گوگل ادموب استفاده کنن حذف کرده. بنابراین ثبت نام در گوگل ادموب، فعال کردن امکاناتش و همچنین نقد کردن درآمدش نیاز به یه هویت و آدرس و حساب بانکی خارجی داره.

متاسفانه این محدودیت هایی که برای ایرانی ها اعمال شده باعث شده بسیاری از برنامه نویسای موبایل ایرانی سراغ گوگل ادموب نرن. اما اگه به فکر انتشار محصولتون در بازار جهانی هستید و میخاید از طریق تبلیغات درآمد داشته باشید بهترین راهش همین گوگل ادموبه.

اما شما لبخند بزنید و یادتون باشه که من راهکارهای استفاده از گوگل ادموب رو باهاتون به اشتراکی میذارم. و هر تجربه ای داشتم رو براتون خواهم نوشت.

برای این که مقاله زیاد طولانی نشه پاسخ سوالات بعدی رو در مقالات بعدی میدم. سعی میکنم در سه یا چهار تا مقاله همه چیز در مورد گوگل ادموب رو باهاتون به اشتراک بذارم 😎.

پس منتظر مقالات بعدی باشید و اگه سوالی دارید کامنت بذارید تا جواب بدم.

1 reply

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] ساخت حساب Google AdSense رو در مقاله جداگانه ای تحت عنوان همه چیز در مورد گوگل ادموب توضیح دادم. اگر تمایل دارید حساب ادموب / ادسنس بسازید […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.