همه چیز در مورد کسب درآمد از یوتیوب

در این مقاله قراره در مورد یوتیوب بنویسم. همه ما با یوتیوب آشنا هستیم و نیازی به مقدمه چینی در موردش نیست.

اما یه سری نکات هم در مورد یوتیوب هست که خیلی از ماها نمیدونیم یا اگر میدونیم، نمیتونیم یا نمیخایم ازش بهره مند شیم.

برای این که تولید کنندگان محتوا به تولید محتوای بیشتر و با کیفیت تر رو بیارن، باید سودی از تولید محتواشون کسب کنن و این کار رو به دید یه منبع کسب درآمد ببینن. به همین دلیله که در بسیاری از ویدیوهایی که در یوتیوب میبینید مجبورید حداقل یه بخشی از یه ویدیوی تبلیغاتی رو هم تحمل کنید!

گوگل تبلیغات Google AdSense رو تحت یه شرایطی که در ادامه در موردش مینویسم بر روی یه سری از ویدیوها فعال میکنه.

تبلیغات گوگل ادسنس چیه؟ و این تبلیغات تحت چه شرایطی برای کانال ما فعال میشه؟ روش کسب درآمد از این نوع تبلیغات چیه؟ چیکار کنم که کانال های پربازدید ویدیوی من رو به اسم خودشون منتشر نکنن؟

ادسنس سرویس نمایش تبلیغات در وبسایت هاست که توسط گوگل ارایه میشه. این سرویس مشابه سرویس ادموب هستش که در اپلیکیشن های موبایل کاربرد داره.

تمامی تبلیغات ویدیویی و بنری که در یوتیوب مشاهده میکنید توسط سرویس گوگل ادسنس ارایه میشه. بنابراین قبل از هر کاری باید یه حساب کاربری Google AdSense فعال داشته باشید. ساخت حساب Google AdSense رو در مقاله جداگانه ای تحت عنوان همه چیز در مورد گوگل ادموب توضیح دادم. اگر تمایل دارید حساب ادموب / ادسنس بسازید میتونید اینجا در موردش مطالعه کنید.

ادامه مقاله رو با این پیشفرض مینویسم که شما یه حساب کاربری ادسنس فعال دارید که یا اجاره ای هستش یا خودتون ساختید.

مرحله اول:

یه کانال در یوتیوب بسازید و موضوع فعالیتتون رو مشخص کنید. بهتره حول موضوع خاصی محتوا تولید کنید.

مرحله دوم:

از طریق آدرس زیر اکانتتون رو با استفاده از یه شماره موبایل خارجی (که از این به بعد شماره تماس اصلی شما خواهد بود) verify کنید:

https://www.youtube.com/verify

اگه این کار رو انجام بدید تمامی امکانات Youtube Studio برای شما فعال خواهد شد.

مرحله سوم:

بعد از این که حساب کاربریتون رو verify کردید از طریق لینک زیر وارد Youtube Studio بشید و ۴ مرحله ای که پیش روتون هست رو طی کنید:

https://www.youtube.com/account_monetization

ابتدا قوانین و مقررات رو بخونید و تایید کنید. بعدش مطابق تصویر زیر حساب Google Adsense رو متصل کنید. بعد از این که وارد حساب Adsense میشید در صورتی که مورد تایید گوگل باشه و قبلا مراحل verify شدنش سپری شده باشه خود به خود به یوتیوب ریدایرکت میشید تا ادامه مراحل رو انجام بدید.

قدم بعدی اینه که انتخاب کنید ویدیوهاتون میزبان چه نوع تبلیغاتی باشن.

چهار نوع فرمت برای نمایش تبلیغات در یوتیوب داریم که پیشنهاد میکنم هر چهار مورد رو انتخاب کنید:

1) Overlay in-video ads:

تبلیغاتی که به صورت ترنسپرنت در پایین ویدیو شما نمایش داده میشوند.

2) Skippable video ads:

تبلیغاتی که کاربر میتواند از ادامه مشاهده آن صرف نظر کند.

3) Non-skippable video ads:

تبلیغاتی که کاربر امکان صرف نظر از مشاهده آن را ندارد.

4) Sponsored cards:

تبلیغاتی که در نوار کناری ویدیوی شما ظاهر میشوند.

در مرحله آخر یوتیوب میزان بازدید فعلی اکانت شما و همچنین تعداد مشترکینتون رو نمایش میده. و بهتون میگه برای این که نمایش تبلیغات در کانال شما فعال بشه باید حداقل ۴ هزار ساعت View داشته باشید و ۱۰۰۰ نفر دنبال کننده.

با یه ترفند ساده میتونید زمان بازدید ویدیوهاتون رو افزایش بدید و بخش مالی اکانتتون رو زودتر فعال کنید. اونم اینه که کلیپای بالای یک ساعت بسازید. اگه این کارو بکنید حتی اگه کاربر ۱۵ دقیقه از این یک ساعت رو مشاهده کنه، ۱ ساعت بازدید برای شما در نظر گرفته میشه پس زودتر به حد نصاب می رسید.

پیشنهاد من اینه که تولید محتوای با کیفیت برای کانالتون رو شروع کنید و شروع تولید محتوا رو موکول به ساخت حساب AdSense نکنید. ساخت حساب ادسنس پروسه طولانی داره و اگر که دوستانی در خارج از کشور دارید میتونن به راحتی شما رو در ساخت حساب ادسنس کمک کنن. توجه کنید که حساب کاربری Google Adsense با دریافت یک کد ۵ رقمی در پاکت نامه از طرف گوگل فعال خواهد شد. بنابراین داشتن آدرس محل سکونت در خارج از کشور الزامیه.

نکته مهم:

خیلی از دوستان نگرانن که ویدیوهاشون کپی بشه و به رایگان در جاهای دیگه یا سایر کانال های یوتیوب منتشر بشه. اما یوتیوب برای این مشکل هم راهکار داره اونم اینه که بهتون امکان واترمارک کردن ویدیوهاتون رو میده پس شخص دیگه ای نمیتونه ویدیوی شما رو به اسم خودش منتشر کنه.

پیشنهاد:

پیشنهاد میکنم اگه مهارتی دارید که ازش کلیپ میسازید یا در زمینه ای تخصص دارید و ویدیوهای آموزشی تولید میکنید، همیشه یه نیم نگاهی هم به یوتیوب داشته باشید. چون با انتشار ویدیوهاتون در یوتیوب هم میتونید درآمد ارزی داشته باشید و هم ویدیوهاتون رو در معرض دید میلیون ها کاربر ایرانی و خارجی قرار میدید.

در صورتی که سوالی در زمینه ساخت حساب کاربری و فعال سازی اون داشتید و یا تمایل داشتید ویدیوهاتون رو منتشر کنید و درآمدتون ماه به ماه نقد بشه میتونید از راه های زیر با من در ارتباط باشید.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.