انجام تبلیغات اسپانسر اینستاگرام در ایران

بیان یک تجربه از انجام تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

مقدمه چینی …

در این مطلب قصد دارم یه تجربه واقعی رو بازگو کنم. از تلاش‌هایی که از ابتدای امسال برای انجام پروموشن اینستاگرام انجام دادم تا این که بالاخره به نتیجه برسم.همونطور که میدونید تبلیغاتی که از طرف خود اینستاگرام نمایش داده میشه، به تبلیغات اسپانسر اینستاگرام مشهوره. این تبلیغات برای همه‌ی ایرانی ها نمایش داده نمیشه. برای من هم از ابتدای سال ۹۸ فعال شد.تبلیغات اسپانسر اینستاگرام بسیار هدفمند و نتیجه‌گراست و کسی که این مدل تبلیغات رو انجام میده باید خیالش راحت باشه که تبلیغش درست برای کسانی نمایش داده میشه که خواهان چنین محتوایی هستن.چرا میگیم این روش هدفمنده؟ چون میتونیم کاربرارو بر اساس سن، جنسیت، کشور، علاقمندی‌ها و سایر پارامترها هدف قرار بدیم. همچنین میتونیم بودجه‌ی تبلیغاتی رو مدیریت کنیم و چون تبلیغات از طرف خود اینستاگرام ارسال میشه مطمئن هستیم که بودجمون صرف نمایش تبلیغ برای کاربران فیک نخواهد شد!ابتدا تجاربی که در این مدت به کسب کردم رو بازگو میکنم و بعدش نتیجه گیری و جمع بندی خودم در مورد تبلیغات اسپانسر اینستاگرام رو بیان خواهم کرد.


شروع داستان …

اصلا چرا به این فکر افتادم که تبلیغات اسپانسر اینستاگرام (پروموشن اینستاگرام) رو در ایران انجام بدم؟ کاملا واضحه که ایران تحریمه و اسمش در بین کشورهایی که میشه تارگتشون کرد نیست! پس چرا قصد انجام اینکارو داشتم؟من شروع به یادگیری و تحقیق و بررسی کردم چون برای من روزانه کلی تبلیغات از طرف اینستا میومد که مربوط به ایرانی‌ها بود. خوب بالاخره اون‌ها یه راهی پیدا کرده بودن که تونسته بودن تبلیغشونو تو ایران نمایش بدن! پس منم شروع کردم به تحقیق و بررسی در این مورد.دو دسته تبلیغ ایرانی برای من نمایش داده میشد:- دسته اول تبلیغات مربوط به پیج‌های ایرانی بود که صاحب پیج با این که ایرانیه ولی در خارج از ایران زندگی میکنه.- دسته دوم تبلیغات اسنپ، تپسی، علی بابا، کلینیک ایران‌نوین و همچنین مجموعه‌بازیای بازیلی بود.وقتی دسته دوم تبلیغات رو بررسی کردم متوجه شدم که این تبلیغات از طرف یه تعدادی شرکت ایرانی نمایش داده میشه. دو تا از این شرکت ها رو پیدا کردم و سعی کردم با تیکت زدن و تماس با پشتیبانیشون ازشون بپرسم که چطور تونستن اینکارو بکنن. یکیش شرکت تبلیغاتی دیما بود و دومی شرکت ای ادز.پشتیبانی ای ادز جوابمو نداد. ولی از دیما باهام تماس گرفتن. اولش فک میکردن که قصد دارم از سرویسشون استفاده کنم. ولی بعدش سوالمو ازشون پرسیدم که چطوری تبلیغات اسپانسر اینستاگرام رو در ایران انجام میدید؟ کارشناس مربوطه خندید و گفتش این کار رو بچه‌های فنی انجام میدن و محرمانست و این حرفا…


از اینجا به بعد خودم دست به کار شدم 🙂

چالش اول : ساخت موفقیت آمیز یک تبلیغ اسپانسر اینستاگرام یا همون پروموشنمن همزمان که داشتم سعی میکردم از افرادی که در ایران این کار رو انجام میدن سوال کنم، داشتم جستجوهای لازم رو هم در گوگل انجام میدادم. تا وقتی که با اکانت بیزنسی فیس بوک آشنا شدم. فهمیدم که اگه میخایم برای انجام پروموشن اینستاگرام امکانات و دسترسی‌های بیشتری داشته باشیم باید از اکانت بیزنسی فیس بوک استفاده کنیم و یه Ads manager اختصاصی برای خودمون بسازیم.بعد از این که متوجه این داستان شدم سریع یه پیج فیس بوک ساختم با مشخصات و ایمیل و شماره تماس شرکتمون در ترکیه.

و بعدش Business account ساختم و در نهایت یه Ads manager جدید ایجاد کردم. همه کارها رو انجام داده بودم و مشتاق بودم تا اولین پروموشن اینستاگرام رو انجام بدم.همه چی داشت خوب پیش میرفت اما فیس بوک اکانتم رو بست!اینجا متوجه یه نکته ای شدم و بعدا که دوستانی در این حوزه پیدا کردم اون‌ها هم حرف من رو تایید کردن. اونم این که عمر اکانت فیس بوک برای ساخت حساب تبلیغاتی مهمه! این یعنی اگر شما امروز یه اکانت فیس بوک بسازید و بخاید باهاش پروموشن بزنید احتمال زیاد نمیتونید و فیس بوک اکانتتون رو خواهد بست.

من دومین و سومین اکانت رو هم در بازه زمانی دو ماهه ساختم ولی برای جفتشون همین اتفاق افتاد :(در این حین یادم افتاد از سال ۲۰۱۱ یه اکانت فیس‌بوک داشتم و مدت‌هاست ازش استفاده ای نکردم. شروع کردم به تغییر دادن مشخصات. هر چی در مورد ایران در این پیج داشتم رو پاک کردم و شماره موبایلم رو هم از ایران به ترکیه تغییر دادم. حتی محل زندگی فعلی رو هم عوض کردم. با انجام این کارها بود که فیس‌بوک دیگه منو به عنوان یه ایرانی نمیشناخت.در مرحله بعد کارت بانکی رو به قسمت payments اضافه کردم. کارت بانکی ترجیحا باید ویزاکارت باشه. حالا همه چی آماده بود که اولین پروموت رو بزنم. دو راه داشتم. هم میتونستم از طریق گوشی پروموت بزنم هم از طریق اکانت بیزنسی فیس‌بوک.اولش سعی کردم با موبایل اینکارو انجام بدم. با این که وی پی ان زدم و لوکیشن گوشی هم خاموش کردم ولی باز هم اینستاگرام فهمید که من از ایران هستم و خطای you are in a trade restricted country بهم داد.پس تصمیم گرفتم ریسک نکنم و تبلیغ رو از طریق Ads manager فیس بوک ساختم.این اولین کمپین تبلیغات اسپانسر اینستاگرام بود که ساختم. نکته اینه که تونسته بودم برای پیجی تبلیغ برم که فیس بوک میدونست این پیج ایرانیه. ولی چون از طریق خوده فیس بوک انجام دادم مشکلی پیش نیومد.نکته: فیس بوک اجازه میده یه کاربر غیر ایرانی از خارج از ایران، یه پستی اینستاگرام ایرانی رو برای کشورهای غیر ایران پروموت بزنه!پس اگه ایرانی هستید ولی قصد دارید محصول یا خدمت یا پست اینستاگرامتون رو به دست خارجی ها برسونید کافیه با یه هویت غیرایرانی و کارت بانکی خارجی از طریق اکانت بیزنسی فیس بوک این کار رو انجام بدید. میتونم بگم این بهترین روشه که یه ایرانی میتونه با هزینه کم و به صورت هدفمند صدای محصولش رو به گوشی یه خارجی برسونه. (البته روش‌هایی مثل تبلیغات گوگل ادوردز هم که به جای خود.)

چالش دوم : تارگت کردن کاربران ایرانی در تبلیغات اسپانسر اینستاگرامخوب تا اینجای کار من تونسته بودم از چنگ تحریم ها فرار کنم و چنتا کمپین به صورت موفقیت‌آمیز بسازم و کشورهای غیرایران رو تارگت کنم. اما چالش بعدیم این بود : چطوری ایران و کاربران ایرانی رو تارگت کنم؟من برای پیدا کردن جواب چالش دومم خیلی به این درو اون در زدم. در وب فارسی کلی جستجو کردم و مقاله ای پیدا کردم از آقای وزیری. آقای وزیری نوشته بود برای تارگت کاربران ایرانی از شماره موبایل استفاده کنید.

وارد پنل فیس بوک شدم و دیدم که در منوی مشخص کردن مخاطبین یا همون Target audience بخشی داره که میشه از طریقش با شماره موبایل و ایمیل کاربرارو هدف قرار داد. پس چالش بعدیم این بود که شماره موبایل کاربرای ایرانی رو از کجا گیر بیارم. اولین چیزی که به ذهنم رسید خرید دیتابیس شماره موبایل کاربران ایرانی بود. اینکارو انجام دادم و حدود ۵ ملیون شماره موبایل خریدم. اما استفاده نکردم. چون قرار بود همون هفته در یه رویدادی شرکت کنم که افراد فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ حضور داشتن. بلکه بتونم ازشون کمک بگیرم.به صورت اتفاقی در رویداد دی ام تاک ۶ که اتفاقا شرکت دیما هم از حامیانش بود شرکت کردم. سعی کردم در این رویداد افرادی رو پیدا کنم که در تبلیغات اسپانسر اینستاگرام تجربه دارن.

اونجا مدیرعامل دیما رو دیدم و رفتم تا سوالامو ازش بپرسم. با هم صحبت کردیم. از کمپین هایی که برای علی بابا و تپسی انجام داده بودن بهم گفت ولی در نهایت بهم گفتش که پیشنهاد میکنم در تبلیغات ایران رو با شماره موبایل تارگت نکنی چون ممکنه اکانتت بسته بشه.اینجا بود که در مورد ایده ی استفاده از شماره موبایل برای تارگت مخاطبین ایرانی به شک افتادم. و دست نگه داشتم. بلافاصله یه اکانت فیس بوک که از سال ۲۰۱۲ ساخته شده بود گیر آوردم و برای این اکانت کارهای Business manager و Ads manager رو انجام دادم تا از این اکانت به عنوان بک آپ استفاده کنم و تست هامو باهاش انجام بدم.درگیر همین کارا بودم که یه روز یک پزشک جراح در اینستاگرام بهم دایرکت داد و بدون مقدمه ازم خواست تا براش تبلیغات اسپانسر با تارگت عراق انجام بدم. اونجا بود که خستگی از تنم در رفت و به این نتیجه رسیدم حتی اگه نتونم ایران رو برای تبلیغات تارگت کنم، میتونم به ایرانی ها کمک کنم که کشورهای خارجی رو تارگت کنن و از این طریق مشتری خارجی جذب کنن.

این پزشک جراح که بهم پیغام داده بود در کمتر از ۲۴ ساعت دسترسی سه تا از پیج های کلینیکش رو بهم داد و من شروع کردم به انجام تبلیغات براش و تا حالا حدود ۲۰ تا کمپین براش زدم. این کمپین ها بیشتر با تارگت عراق و بحرین بودن.

این همه نوشتم اما نگفتم که بالاخره تونستم ایران رو تارگت کنم یا نه!

همونطور که بالاتر گفتم، طی صحبتم با تعدادی از ایرانیها که تونستن ایران رو تارگت قرار بدن به این نتیجه رسیدم که راه نمایش تبلیغات اسپانسر اینستاگرام در ایران ، استفاده از دیتابیس شماره موبایله. ولی بعدش که درگیر ساخت کمپین تبلیغاتی برای ایرانی ها با تارگت کشورهای خارجی شدم این کار رو ادامه ندادم.در حال حاضر دیتابیس شماره موبایل ایرانی رو آماده دارم و دسته بندی هم کردم. به محض این که با اکانت دومی که ساختم کمپین پروموشن اینستاگرام با تارگت ایران رو تست کردم حتما تجاربم رو در موردش مینویسم.روش دیگه ای هم برای تارگت قرار دادن ایران پیدا کردم. اگه پیج اینستاگرام دارید، در پنل فیس‌بوک و در بخش انتخاب مخاطبین یا همون Target Audience میشه کاری کرد که تبلیغ برای افرادی که در ۳۶۵ روز اخیر با پیج شما engagement داشتن نمایش داده بشه.

با این روش میشه کسانی رو که حتی یک بار پستی از شما رو لایک کردن ولی فالوئر شما نیستن رو هم تارگت قرار داد.

آیا میتونیم از این روش برای نصب اپلیکیشن‌هامون استفاده کنیم؟ جواب مثبته. من تا قبل از آشنایی با تبلیغات اسپانسر اینستاگرام بهترین روشی که برای نصب گیری اپلیکیشن استفاده کرده بودم تبلیغات گوگل ادز بوده. اما زمانی که اولین کمپین تبلیغاتی نصب اپلیکیشنم رو با فیس بوک ادز انجام دادم از نتایجش بسیار راضی بودم. قاره آسیا و آمریکای شمالی رو تارگت قرار دادم و نصبی حدود ۹۰۰ تومن برام در اومد که عدد مناسبی برای تبلیغات اپلیکیشن به حساب میاد.

جمع بندی من در مورد تبلیغات اسپانسر اینستاگرام

از زمانی که دارم برای پزشکا و جراحای ایرانی پروموشن میزنم، افزایش میزان مراجعینشون از کشورهای همسایه رو به وضوح دیدم و به این نتیجه رسیدم اگه یه ایرانی بخواد با کمترین هزینه محصول یا سرویس یا برندش رو به کشورهای خارجی نشون بده، اینستاگرام یکی از بهترین گزینه‌هاست. چون میتونید مخاطبینتون رو انتخاب کنید و بودجه تبلیغاتیتون رو هم مدیریت کنید

شماره تماس:

دفتر ایران: 02191070047

دفتر ترکیه: 00905340804033

شماره موبایل: 09386704660

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.